مشاوره رایگان
 
ریزش مو: علائم و پیشگیری

ریزش مو عارضه‌ای است که می‌تواند تنها سر یا تمام بدن را درگیر سازد. این عارضه در نتیجه وراثت، تغییرات هورمونی، بیماری‌ها یا درمان‌ها می‌تواند بروز کند. اگرچه احتمال ریزش مو در هر فردی وجود دارد ولی معمولاً این عارضه در مردان شیوع بیشتری دارد.

طاسی نتیجه ریزش موی شدید از سطح پوست سر است. وراثت (ژنتیک) همراه با بالا رفتن سن معمول‌ترین عوامل طاسی هستند. برخی از افراد با روند ریز مو و طاسی مشکلی ندارند. برخی دیگر ممکن است آن را با موی مصنوعی، آرایش، کلاه یا روسری بپوشانند. برخی از افراد هم با انتخاب یک گزینه درمانی برای جلوگیری از ریزش بیشتر موها و بازگرداندن رشد موها می‌کوشند.

اگر شما هم دچار ریزش مو هستید، قبل از هر اقدامی با پزشک متخصص درباره علل ریزش موهایتان و گزینه‌هایدرمانی مشورت نمایید.

ریزش مو: علائم، علائم و پیشگیری  

الگوی طاسی در طاسی مردان

 

 

9806102

الگوی طاسی در طاسی زنان

 

 

9806103

"ریزش مو به صورت تکه‌تکه "آلوپسیا ارتا

 

 

9806104

"آلوپسیای کششی "ریزش مو در اثر کشش موها

 

علائم ریزش مو

ریزش مو با توجه به عامل ایجاد آن به صورت‌های مختلفی ظاهر می‌شود. ریزش مو ممکن است به صورت تدریجی یا ناگهانی رخ دهد. ممکن است تنها موهای سر دچار این عارضه شوند یا ممکن است تمامی موهای بدن شروع به ریختن کنند. برخی از انواع ریزش مو موقتی و برخی دیگر دائمی هستند.

 

علائم و نشانه‌های ریزش مو شامل موارد زیر هستند

کم‌پشت شدن موها در بالای سر:

این نوع ریزش مو شایع‌ترین نوع ریزش مو در بین مردان و زنان در اثر افزایش سن است. در مردان معمولاً موها از ناحیه پیشانی و به شکل یک حرف انگلیسی M شروع به کم شدن می‌کنند. معمولاً در زنان خط رویش موها در پیشانی تغییری نمی‌کند ولی ریزش مو به صورت گسترده در تمام موها دیده می‌شود.

نقاط طاسی دایروی یا تکه‌تکه:

در برخی افراد موها به صورت یکنواخت در تمام سر و تکه‌تکه و در اندازه یک سکه شروع به ریزش می‌کند. معمولاً این نوع ریزش مو تنها موهای فرق سر را دربر می‌گیرد ولی گاهی ممکن است موهای ریش یا ابروها نیز دچار این‌گونه ریزش شوند. در برخی موارد، ممکن است قبل از اینکه موها شروع به ریزش کنند، .پوست دچار خارش یا درد شود

از دست دادن ناگهانی موها:

یک شوک شدید احساسی یا فیزیکی ممکن است سبب ریزش موها شود. در این حالت ممکن است در حین شانه کردن یا شستن موها یا حتی یکدست کشیدن ساده در بین موها، دسته قابل‌توجهی از موها کنده شوند. این نوع ریزش مو معمولاً سبب کم‌پشت شدن موها می‌شود نه طاسی به صورت تکه‌تکه.

ریزش تمام موهای بدن:

برخی بیماری‌ها و درمان‌ها همانند شیمی‌درمانی سرطان‌ها می‌تواند منجر به ریزش تمام موهای بدن شود. معمولاً موها دوباره می‌رویند.

تکه‌های گرد ریزش مو روی فرق سر. این نوع ریزش مو نشانه وجود کرم حلقوی است. این عارضه می‌تواند همراه با خورد شدن موها، قرمزی، تورم و گاهی اوقات تراوش‌ها از پوست باشد. 

 

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

درصورتی‌که خودتان یا فرزندتان درباره ریزش موهایتان نگران هستید به پزشک مراجعه کنید. همچنین اگر در هنگام شانه کردن و برس زدن یا شستن موهای خودتان یا فرزندتان متوجه ریزش موی ناگهانی یا به صورت تکه‌تکه شدید به پزشک مراجعه کنید. ریزش ناگهانی موها می‌تواند نشانه‌ای از یک بیماری باشد که نیاز به درمان داشته باشد.

 

عوامل ایجادکننده ریزش مو

معمولاً ریزش ۱۰۰ مو در طی شبانه‌روز طبیعی است. این مقدار ریزش مو سبب کم‌پشت شدن موهای سر نمی‌شود چرا که هم‌زمان با ریزش این موها، موهای جدیدی در سر رشد می‌کنند. ریزش غیرعادی و از دست رفتن موها زمانی رخ می‌دهد که این چرخه رویش مو و ریزش مو بنا به دلایلی قطع شود یا زمانی که فولیکول مو تخریب‌شده و با بافتهای اسکار جایگزین شود.

 

ریزش موها معمولاً مرتبط با یک یا چند مورد از موارد زیر است

سابقه خانوادگی

شایع‌ترین دلیل ریزش موها یک عارضه وراثتی است که  به الگوی طاسی زنانه یا الگوی طاسی مردانه نامیده می‌شود. این نوع ریزش مو معمولاً با بالا رفتن سن در یک الگوی قابل پیش‌بینی رخ می‌دهد. در مردان به‌صورت عقب رفتن خط رویش موها در پیشانی و نقاط طاسی و در زنان به صورت کم پشت شدن موها. 

تغییرات هورمونی و بیماری‌ها

انواع مختلفی از بیماری‌ها می‌توانند سبب ریزش موها شوند همانند تغییرات هورمونی ناشی از حاملگی، تولد نوزاد، یائسگی یا مشکلات تیروئید. این بیماری‌ها می‌توانند شامل این موارد باشند: آلوپسیا آرتا (alopecia areta) که سبب ریزش موها به‌صورت تکه‌تکه می‌شود، عفونت‌های پوست سر همانند کرم حلقوی و اختلال موکنی یا تریکوتیلومانیا (trichotillomania) باشند.

 

درمان‌ها و مکمل‌ها

ریزش مو ممکن است یکی از عوارض جانبی برخی از داروهای خاص همانند سرطان، آرتریت، افسردگی، مشکلات قلبی، نقرس و فشار خون بالا باشد.

رادیوتراپی برای سر

بعد از رادیوتراپی سر ممکن است موها همانند سابق نرویند.

یک رویداد یا اتفاق به شدت استرس‌زا

یک شوک فیزیکی یا احساسی شدید می‌تواند  سبب کم‌پشتی و ریزش موها پس از چند ماه شود. این نوع ریزش مو موقتی است.

برخی مدل‌های موها و طرز برخورد با موها

بیش از حد دستکاری کردن موها و برخی مدل‌های موها که سبب کشیدن شدید موها می‌شود همانند مدل‌های دم‌اسبی یا مدل‌های بافت آفریقایی می‌توانند سبب نوعی از ریزش موها به نام ترکشن آلوپسیا (traction alopecia) یا طاسی ناشی از کشش موها شوند. همچنین استفاده از روغن‌های داغ مدل‌های دائمی می‌توانند سبب تورم فولیکول مو و ریزش موها شوند. اگر اسکار (جای زخم) به وجود آید ریزش مو می‌تواند دائمی باشد.   

 

عوامل خطرساز

شماری از عوامل خطرساز ممکن است خطر ریزش موها را افزایش دهند که شامل موارد زیر هستند:

سوابق خانوادگی طاسی در هریک از خانواده‌های مادر یا پدر

سن

کاهش وزن شدید

برخی عارضه‌های خاص همانند دیابت و لوپوس

استرس

 

جلوگیری از ریزش مو

بسیاری از طاسی‌ها بنا به دلایل ژنتیکی رخ می‌دهند (طاسی‌های با الگوی طاسی مردانه یا طاسی با الگوی طاسی زنانه). این نوع طاسی‌ها قابل‌پیشگیری نیستند.

نکات زیر ممکن است در جلوگیری از انواعی از ریزش مو که قابل‌پیشگیری هستند کمک کنند:

از مدل‌های مویی که موها را به‌شدت می‌شکند همانند مدل‌های دم‌اسبی و بافت‌های آفریقایی جلوگیری کنید

از پیچیدن، کشیدن و مالیدن شدید موها جلوگیری کنید.

در هنگام شستن یا برس زدن و شانه زدن با موها با ملایمت برخورد کنید. یک شانه دانه‌درشت می‌تواند از کشیدن موها در حین شانه زدن خودداری کند.

از دست‌کاری و آرایش‌های مو که از روش‌های خشنی همانند موپیچ های داغ، اتوها یا روغن‌های داغ و فرهای دائمی خودداری کنید.

از مصرف داروها و مکمل‌هایی که سبب از دست رفتن و ریزش موها می‌شوند خودداری کنید.

موها را از تابش نور خورشید یا سایر منابع نور ماوراءبنفش حفظ کنید.

سیگار نکشید.

طبق برخی مطالعات سیگار کشیدن و طاسی در مردان باهم مرتبطت‌اند.

اگر در حال شیمی‌درمانی هستید، دربارها استفاده از کلاه‌های سردکننده با پزشکتان مشورت نمایید. این نوع کلاه‌ها می‌توانند از ریزش موها در حین شیمی‌درمانی جلوگیری کنند. 

 

Source: www.mayoclinic.org

Leave a comment

You are commenting as guest.