مشاوره رایگان
 
عوامل ایجاد خط اخم و روش های پیشگیری از آن

یکی از معضلات پوستی که افراد در اثر گذر زمان ممکن است بر روی پوست خود مشاهده کنند را خط اخم می توان نامید. با توجه به اینکه پوست به مرور زمان خاصیت ارتجاعی و الاستیسیته خود را از دست می دهد و کلاژن سازی آن تا حدود زیادی کمتر می شود چروک های پوستی و خطوط ریزی بر روی آن ایجاد می شود که می تواند در زیبایی افراد تاثیر به سزایی را داشته باشد.

 با توجه به درمان های متعددی که برای خط اخم در نظر گرفته می شود می توانید از این عارضه پوستی به صورت موقت خلاص شوید. مواد بسیاری وجود دارند که می توانند با تزریق در زیر پوست این خطوط را از بین ببرند. می توان تزریق ژل، چربی ، بوتاکس و فیلر را از این قبلی درمان های موقت دانست.

عوامل ایجاد خط اخم و روش های پیشگیری از آن

در حال حاضر درمان دائمی برای رفع خط اخم ایجاد نشده است. به همین دلیل در این مقاله راهکارهایی را به شما پیشنهاد می دهیم که می تواند زمان پیدایش این خطوط بر روی پوست پیشانی شما را کمتر کند.

خط اخم به خطی گفته می شود؟

در اثر حرکات و انقباضات عضلاتی به نام پروکروس و کروگرافی در زیر پوست پیشانی در بین ابرو و پیشانی خود ممکن است به مرور زمان شاهد خطوطی باشید که به خط اخم یا Glabellar نام گذاری می شود.

خطوط اخم می توانند به صورت عمودی در بین ابرو ها ایجاد شوند. با توجه به اینکه سن افرا بالاتر می رود این خطوط به صورت عمیق تری دیده می شوند. زمانی که اخم می کنید این خطوط بیش از پیش قابل دیده شدن هستند.

دلایل ایجاد خط اخم در صورت

از آنجایی که خط اخم در اثر گذر زمان اتفاق می افتد، با این وجود عوامل بسیار دیگری وجود دارد که می تواند باعث ایجاد این خطوط بر روی پیشانی شما شود. حتی در بسیاری از مواقع ممکن است که شما دارای سن کمی باشید ولی خطوط اخم را بر روی پوست خود مشاهده کنید.

با این وجود می توانیم بگوییم که پیری تنها یکی از عواملی است که می تواند خط اخم را در افراد عمیق تر نشان دهد. در ادامه به بررسی این دلایل می پردازیم.

عصبانی شدن بیش از حد

عصبانیت می تواند یکی از شایع ترین دلایل ایجاد خط اخم عنوان شود. با توجه به اینکه عضلات منقبض شونده در زیر پیشانی می توانند در اثر فعالیت زیاد این خطوط را ایجاد کنند، در اثر گذر زمان خط اخم می تواند به خطی دائمی در صورت شما تبدیل شود. این خطوط می توانند ظاهر شما را عصبانی نشان دهند. با توجه به کاهش خاصیت ارتجاعی بودن پوست، به مرور زمان این خطوط بر روی صورت شما ماندگار خواهد شد.

قرار گرفتن در معرض نور خورشید

نور خورشید به عنوان عامل مهمی برای ایجاد خط اخم در نظر گرفته می شود. با توجه به اینکه قرارگیری در معرض نور شدید می تواند پوست را تحریک کند و علاوه بر اثرات مخرب دیگری که بر روی پوست باقی می گذارد باعث ایجاد خط اخم شود.

 استفاده از عینک آفتابی می تواند واکنش طبیعی شما را در برابر نور کمتر کند. نور خورشید با توجه به اشعه ماوراء بنفش که دارد می توان کلاژن سازی در پوست و همچنین الاستین موجود در پوست را کاهش دهد و این امر می تواند در دراز مدت خط اخم را در پوست شما ایجاد کند.

ژنتیک

از آنجایی که DNA یا ژنتیک هر فرد با دیگری متفاوت است، به همین دلیل نوع پوستی که هر کسی دارا است نیز می تواند با یکدیگر متفاوت باشد. برخی از پوست ها دارای ضخامت بیشتری هستند و با توجه به رنگ بندی که دارند از مقاومت بیشتری نسبت به پوست های دیگر برخوردار هستند. به همین دلیل پوست های نازک و حساس بیشتر مستعد ایجاد خطوط اخم بر روی خود هستند.

عادات بد در زندگی

سیگار کشیدن و مصرف بیش از حد مشروبات یکی از دلایلی است که افراد را دچار پیری زودرس می کند. دودی که به واسطه ماده تنباکو وارد بدن می شود می تواند رگ های خونی شما را تنگ کند.

 این امر می تواند مانع رسیدن اکسیژن مورد نیاز به زیر پوست و بافت های عضلانی شود در نتیجه مواد مغذی مورد نیاز به پوست شما نمی رسد و ایجاد چین  چروک ها و خط اخم به مراتب بیشتر می شود.

عوامل ایجاد خط اخم و روش های پیشگیری از آن

روش های پیشگیری از ایجاد خطوط اخم

روش های بسیاری وجود دارد که شما به واسطه آنها می توانید ایجاد خطوط اخم را در خود به تعویق بیاندازید. در واقع می توانید از انواع تزریق ها نیز برای رفع این خطوط استفاده کنید. تزریق بوتاکس می تواند یکی از بهترین روش های درمانی برای از بین بردن خط اخم در نظر گرفته شود. با این وجود دارای نتیجه ای دائمی نیست و شما مجبورید که هر چند ماه یکبار تزریق را انجام دهید.

در اینجا می خواهیم به شما روش های طبیعی را پیشنهاد دهیم که با استفاده از آنها می توانید به طور دائمی از داشتن پوستی به دور از خط اخم لذت ببرید.

  • ·   رژیم غذایی درست و سالم همراه با مقادیر زیادی آب می تواند به شما کمک کند تا هیدراتاسیون مورد نیاز بدن خود را برای مقابله با ایجاد این خطوط بالاتر ببرید. همچنین می توانید این ماده را از طریق خوردن مکمل های اسید های چرب امگا 3 افزایش دهید.
  • ·   خواب و استراحت کافی می تواند عامل مهمی در داشتن پوستی زیبا و به دور از چروک باشد. همچنین در مورد نحوه خوابیدن خود نیز دقت کنید. خوابین بر روی صورت می تواند باعث کشیدگی و ایجاد چروک های پوستی از جمله خطوط اخم شود.
  • ·   استفاده کردن از کرم های مرطوب کننده و ضد آفتاب می تواند پوست شما را از خشکی نجات دهد. از بین رفتن چربی و آب مورد نیاز پوست می تواند روند پیری زودرس را افزایش دهد. در اثر نرسیدن مواد مغذی به پوست خاصیت کلاژن سازی آن سریعتر از بین می رود. در نتیجه چروک ایجاد شده بیشتر قابل مشاهده خواهد بود.
  • ·   ماساژ اصولی در پوست می تواند به از بین بردن خط اخم بیانجامد. ماساژ در بین ابرو یکی از بهترین درمان ها برای جلوگیری از ایجاد خط اخم می تواند عنوان شود. ماساژ می تواند فعالیت عضلات فرونتالیس در زیر پیشانی را کمتر کند.
  • ·   استفاده از ماسک های طبیعی مانند ماسک تخم مرغ، ماسک روغن نارگیل، و آلوئه ورا و بسیاری از ماسک های خانگی دیگر به طور مرتب هفته ای دو مرتبه می توانید در جوان سازی و زیباسازی پوست شما کمک شایانی کند.
  • ·   استفاده از اسکراب ها و لایه بردارهای پوست می تواند به از بین بردن پوستهای مرده و باز شدن منافذ پوست کمک کند. این امر می تواند اکسیژن و مواد مغذی مورد نیاز پوست را به راحتی تامین کند. در نتیجه روند پیری دیرتر اتفاق بیفتد.

همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. به همین دلیل می توان گفت که مراقبت از پوست می تواند در وهله اول شما را چند قدم جلوتر از بقیه افراد در روند پیری و ایجاد چروک های صورت از جمله خطوط اخم قرار دهد.

به همین دلیل با انجام مراقبت های پوستی می توانید تا حدود زیادی خطوط اخم ایجاد شده بر روی پوست خود را از بین ببرید. در نهایت اگر درمان های خانگی جوابگو نباشد می توانید از عمل های زیبایی برای این منظور استفاده کنید.

Source: www.healthline.com, www.facecliniclondon.com, www.getprettysavvy.com

Leave a comment

You are commenting as guest.