مشاوره رایگان
 
مقایسه فیلر و بوتاکس

بوتاکس و فیلر یا همان پرکننده های پوستی از جمله درمان های زیبایی هستند که از طریق تزریقات انجام می شوند. این روش های زیبایی معمولا در مطب پزشک و به صورت تهاجمی یعنی بدون جراحی صورت می گیرند. تزریق ژل و پرکننده پوستی از جمله درمان های زیبایی رایجی هستند که امروزه توسط افراد بسیاری مورد درخواست قرار می گیرند. اگر چه تزریق ژل و فیلر بسیار شبیه به نظر می رسند اما دارای تفاوت هایی نیز هستند. در این مقاله به مقایسه بوتاکس و فیلر می پردازیم.

مقایسه فیلر و بوتاکس

چه تفاوت هایی در مقایسه فیلر و بوتاکس وجود دارد؟

در اینجا برخی تفاوت های عمده که از جمله نتایج مقایسه تزریق ژل و پرکننده پوستی است را برای شما بیان می کنیم. تزریق ژل حاوی باکتری های خالص شده ای است که عضلات را منجمد می کند. در واقع با تزریق ژل می توان خطوط و چین و چروک های صورت را به حداقل رساند. این در حالی است که فیلر از مواد پرکننده ای تشکیل شده است. این مواد پرکننده مناطقی از پوست را که به دلیل پیری نازک شده اند را پر می کند.

استفاده از پرکننده پوستی معمولا در گونه ها، لب ها و اطراف دهان شایع است. این یک اطلاعات کلی راجع به مقایسه تزریق ژل و فیلر بود که برای شما بیان کردیم. به جهت اینکه بتوانیم به طور دقیق تر مقایسه فیلر و تزریق ژل را انجام دهیم، لازم است که به طور دقیق بدانیم هر کدام از این روش ها دقیقا چه کاری را انجام می دهند. در ادامه به طور مفصل تر به مقایسه بوتاکس و فیلر می پردازیم.

مقایسه بوتاکس و فیلر از نظر نوع کاری که هرکدام انجام می دهند

تزریق ژل معمولا به اصلاح چین و چروک های پویا مانند چین و چروک اطراف چشم یا خطوط افقی روی پیشانی می پردازد. تزریق ژل یک فرم خالص از سم بوتولینوم است که از باکتری ها به دست می آید. اگر چه مقادیر بیش از حد این ماده سمی است اما مقدار مشخص و تنظیم شده ای از این ماده می تواند جهت اصلاح چین و چروک ها بسیار مفید باشد.

نحوه کار تزریق ژل به این شکل است که سیگنال های عصبی موجود در محل تزریق را از کار می اندازد. در واقع هنگامی که این سیگنال های عصبی قطع می شوند، عضلات آن ناحیه از پوست به طور موقت فلج می شوند. با از کار افتادن این عضلات، چین و چروک ها کاهش یافته و یا حذف می شوند.

اما فیلر یا همان پرکننده های پوستی باعث جمع شدن قسمت های نازک پوست می شوند. پرکننده های پوستی که بعضا به عنوان پرکننده های بافت نرم نیز نامیده می شوند، موادی هستند که جهت افزودن حجم، در زیر سطح پوست تزریق می شوند.

مواد مختلفی از جمله هیدروکسیلات کلسیم، اسید هیالورونیک، پولاکتید اسید، میکروسفرهای پلی متیل و غیره در انجام فیلر مورد استفاده قرار می گیرند. هر کدام از این مواد دارای ویژگی های مخصوص به خودشان هستند که جهت پر کردن قسمت های مختلفی از پوست مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین مدت زمان کار با این مواد و ماندگاری آن ها نیز متفاوت است. برخی از پرکننده ها تا 6 ماه ماندگاری دارند. در حالی که برخی دیگر ماندگاریشان به 2 سال یا بیشتر نیز می رسد. پزشک با توجه به نیاز افراد از یکی از این مواد استفاده می کند.

مقایسه فیلر و بوتاکس از نظر کاربرد آن ها در نواحی مختلف بدن

بوتاکس فقط روی چین و چروک هایی که ناشی از حرکات عضلات هستند کاربرد دارد. این چین و چروک ها به عنوان چین و چروک های پویا شناخته می شوند. رایج ترین چین و چروک های پویا که بوتاکس می تواند آن ها را اصلاح کند خطوط روی نواحی فوقانی صورت هستند. از جمله خطوط افقی روی پیشانی یا خطوط پا کلاغی دور چشم که ممکن است در اثر لبخند زدن یا اخم کردن روی صورت ظاهر شوند.

بوتاکس همچنین در اصلاح خطوط و چین و چروک های ریز ایجاد شده در اثر ضخیم شدن یا افتادگی پوست نیز کاربرد دارد. این خطوط، چین و چروک های استاتیک نامیده می شوند که معمولا در گونه ها و گردن وجود دارند. این نوع از درمان زیبایی یک روش درمانی دائمی نبوده و اثر آن معمولا حدود 3 تا 4 ماه باقی می ماند.

اما فیلر یا همان پرکننده های پوستی جهت اصلاح علائم مختلف پیری طراحی شده اند. بسته به نوع ماده ی پرکننده پوستی می تواند در موارد زیر کاربرد داشته باشد:

 • تقویت لب ها: افرادی که دارای لب های نازک هستند می توانند از پرکننده های پوستی جهت افزایش حجم لب ها استفاده کنند.
 • کاهش یا حذف سایه یا چین و چروک های زیر چشم که ناشی از پلک پایین است.
 • پرکردن یا برطرف کردن جای زخم
 • پرکردن یا نرم کردن چین و چروک های نواحی تحتانی صورت
 • کاهش یا حذف چین و چروک های استاتیکی که در اطراف دهان یا کنار گونه ها وجود دارند.

 فیلر و بوتاکس1

مقایسه فیلر و بوتاکس از نظر خطرات احتمالی و عوارض جانبی

بوتاکس معمولا از جمله روش های درمانی بی خطر است. حتی اگر انجام آن برای شما عوارض جانبی به همراه داشته باشد، این عوارض به صورت موقتی هستند. چرا که بوتاکس بعد از حداکثر 6 ماه از بین می رود. به طور کلی عوارض جانبی احتمالی بوتاکس شامل موارد زیر است:

 • افتادگی پلک یا ابرو در صورت تزریق نزدیک چشم
 • کهیر یا خارش
 • درد، خونریزی، کبودی، تورم، بی حسی یا قرمزی
 • سردرد
 • خشکی دهان
 • علائم سرماخوردگی
 • حالت تهوع
 • مشکل در بلع، صحبت کردن یا نفس کشیدن
 • مشکلات کیسه صفرا
 • تاری دید یا مشکلات بینایی

معمولا جهت کاهش عوارض جانبی، به بیماران توصیه می شود که بعد از درمان، محل تزریق را مالش یا ماساژ ندهند. زیرا ممکن است اینکار باعث ریزش مواد بوتاکس و سایر مشکلات احتمالی دیگر شود.

عوارض و خطرات احتمالی فیلر یا پرکننده های پوستی نیز شامل موارد است:

 • خارش یا ظهور جوش های پوستی
 • قرمزی، کبودی، خونریزی یا تورم
 • ظاهر نامطلوب مانند عدم تقارن، برآمدگی و یا برداشت بیش از حد چین و چروک
 • آسیب پوستی که باعث ایجاد زخم یا عفونت می شود
 • احساس ماده پرکننده در زیر پوست
 • مشکلات بینایی
 • مرگ برخی سلول های پوستی

مقایسه فیلر و بوتاکس از نظر هزینه

هزینه بوتاکس با توجه به محل تزریق متفاوت است. با این حال کلینیکی که شما به آن مراجعه می‌کنید نیز در میزان هزینه بوتاکس تاثیر گذار است. هزینه پرکننده های پوستی نیز با توجه به نوع ماده پرکننده ای که استفاده می شود متغیر است. زیرا همانطور که گفتیم مواد مختلف فیلر از نظر نوع کارایی و میزان ماندگاری متفاوت است.

در مورد هزینه فیلر نیز انتخاب کلینیک می تواند تاثیر گذار باشد. اگر چه ممکن است کلینیک های خوب هزینه ی کمی بیشتری را دریافت کنند اما بهتر است بدانید که این کلینیک ها از مواد با کیفیت تری استفاده می کنند. همچنین نوع سرنگی که کلینیک ها جهت تزریق مواد پرکننده پوستی از آن استفاده می کنند نیز در تغییر هزینه ها تاثیر گذار است.

 برخی سرنگ ها کوتاه تر بوده و در نتیجه لازم است که تزریق پرکننده پوستی در چند نوبت انجام شود. اما سرنگ های بزرگتر اگر چه هزینه بیشتری را شامل می شوند اما تزریق در یک دفعه انجام می شود که این نوعی مزیت است. در نهایت توصیه می کنیم اگر می خواهید آگاهی بیشتری از تفاوت بوتاکس و فیلر به دست بیاورید راجع به هر کدام از این روش های زیبایی به طور جداگانه مطالعه کرده و یا با پزشک مشورت کنید.

Source: www.medicalnewstoday.com

Leave a comment

You are commenting as guest.