مشاوره رایگان
 
کد تخفیف MEHR97

متفاوت آغاز کنید خدمات تخصصی زیبایی به همراه یک جلسه میکرودرم رایگان
همین حالا تماس بگیرید و یک مشاوره رایگان داشته باشید

پی آر پی

بیشتر بدانیم
689
0.0/5 rating (0 votes)
پی آر پی

پلاکت درمانی (سلول درمانی) یا PRP

روش نوینی است که بر اساس استفاده از فاکتورهای رشد پلاکتهای خون، فیبروبلاستها و سایر سلولهای بنیادی تحریک و باعث کلاژن سازی می‌شود. در سال های اخیر و با پیشرفت دانش پزشکی، از پلاسمای غنی از پلاکتPRP (پی آر پی) در رشته های مختلف پزشکی مثل جراحی زیبایی، جراحی پلاستیک ، جراحیهای فک و صورت و … استفاده می شود.

در این روش، با به کارگیری تکنیک فرآیند جداسازی پلاسما و تغلیظ پلاکت از خون خود فرد، از آن برای خود وی استفاده می شود و به عنوان روشی نوین و جدید وارد دنیای طب شده است. چنانچه پلاکت ها به صورت مصنوعی فعال و در موضعی از بدن تزریق شوند، موجب تحریک و شروع پروسه بافت سازی در آن خواهند شد. بطور مثال اگر در کنار فولیکول مو تزریق شوند باعث رویش مجدد و طبیعی مو می گردند و در صورت تزریق در پوست موجب تجدید ساختار آن و رفع چین و چروک، خطوط و غیره خواهند شد. همچنین در استخوان یا غضروف باعث ترمیم شکستگی یا سائیدگی ها می شوند.

تا کنون نزدیک ۲۰ نوع فاکتور رشد مشتق از پلاکت شناسایی شده است که بعضی از مهمترین آنها عبارتند از: – فاکتور رشد مشتق از پلاکت – فاکتور رشد تغییر دهنده بتا – فیبروبلاست فاکتور رشد – بررسی فاکتور رشد شبه انسولین ۱ – شبه انسولین عامل رشد ۲ – فاکتور رشد اندوتلیال عروقی – فاکتور رشد اپیدرمال – اینترلوکین ۸ – عامل رشد کراتینوسیت – فاکتور رشد بافت همبند فاکتورهای رشد آزاد شده از پلاکت به عنوان محرک شیمیایی سلولهای فیبروبلاست عمل می کند و آنها را وادار به تکثیر می کند. فیبروبلاستها با تولید کلاژن، الاستین و گلیکوز آمینوگلیکان عملکرد خود را تکمیل می کنند و این روند برای تکمیل شدن به حدود ۳۰۰ روز زمان احتیاج دارد.

ماندگاری PRP

بنابراین اثرات سودمند( پی آر پی) PRP به خوبی تا دو سال باقی خواهد ماند.

روش تهیه PRP

روش تهیه PRP از آنجایی که گلبول ها ( گلبول های قرمز و گلبول های سفید ) و پلاکت ها دارای وزن مخصوص متفاوتی هستند بنابراین برای جداسازی آنها از یکدیگر می توان از سانتریفیوژ بهره برد. اگر خون منقعد نشده سانتریفیوژ شود سه لایه شامل گلبول های قرمز، گلبول های سفید، پلاکت ها و پلاسما به دست می آید. از آنجایی که جدا کردن پلاکت ها که در لایه میانی قرار گرفته اند به راحتی امکان پذیر نیست بنابراین با توجه به گستره استفاده از پلاکت ها در تخصص های پزشکی کیت های گوناگونی ساخته شده اند. این کیت ها به طور کلی در دو شکل لوله ای و ظروفی موجود می باشند.

مراحل جداسازی PRP

به طور کلی برای جداسازی پلاکت ها چهار مرحله وجود دارد که شامل موارد زیر هستند

خونگیری

در این مرحله خون از بیمار اخذ می گردد

سانتریفیوژ

خون گرفته شده سانتریفیوژ می شود تا پلاکت ها و پلاسما از گلبول ها جدا شوند جداسازی در این مرحله پلاکت ها و پلاسما از گلبول های خون جدا می شوند

فعال سازی

فعال سازی و تزریق برای اینکه پلاکت های تزریق شده، بافت سازی را شروع کنند قبل از تزریق با مخلوط کردن محصول نهایی با کلسیم کلراید Cacl2 به نسبت یک به ده و باند شدن کلسیم با ضد انعقاد اسید سیترات داکتروز تیپ A انجام می شود.

کاربردPRP 

جوانسازی پوست صورت

جوانسازی دست ها

رفع چین و چروک های دینامیک

از بین بردن اسکار آکنه و اسکار زخم های ناشی از بریدگی، سوختگی و غیره

رفع خطوط اخم یا خنده

رفع ریزش موی سر یا ابرو

از بین بردن پف و تیرگی دور چشم

کاشت مو تحریک و تقویت مو

مزایای پی آر پیPRP

از خون خود شخص استفاده می‌شود پس باعث انتقال بیماری نمی‌شود. به صورت کاملاٌ استریل انجام میشود و  اثر بسیار طولانی دارد.

مراقبت های بعد از درمان باPRP

محل درمان تا مدت ۲۴ ساعت شسته نشود

استفاده از ضد آفتاب و اجتناب از تابش مستقیم آفتاب حداقل دو هفته

استفاده از عینک تیره به مدت یک هفته

استفاده از کرم نگهدارنده روز و شب

عوارض احتمالی PRP

در چند روز اول ممکن است قرمزی، ورم و سوزش و درد خفیف ایجاد شود که معمولا به زودی برطرف می شود.

در موارد نادر احتمال بروز عفونت و هماتوم وجود دارد.

استفاده از PRP در چه مواردی توصیه نمی شود؟

از PRP در موارد زیر استفاده نمی شود

بیماران مبتلا به دیابت کنترل نشده.

بیماران خونی حاد یا مزمن مثل اختلالات انعقاد خون یا سرطان خون.

ترومبوسیتوپنی (کاهش پلاکت ها).

بیمارانی که نیاز به مصرف آسپیرین و یا سایر داروهای ضد انعقاد خون مثل (وارفارین یا هپارین) دارند.

همچنین داروهای NSAIDS ( بروفن، ایندومتاسین،دیکلوفناک ،پیروکسیکام و …) در صورت مصرف بایستی از سه روز قبل قطع شوند در مورد آسپیرین لازم است از ۱۰ روز قبل مصرف آن قطع شود.

 در موارد زیر نتایج درمانی کاهش می یابد.

افراد سیگاری، الکلی و دارای سوء تغذیه افراد مبتلا به مشکلات ژنتیکی پوست ضایعات پیشرفته ناشی از نور خورشید هایپرپیگمانتاسیون های پیشرفته خطوط عمیق ضایعات مویرگی روی بینی و گونه ها